Психіатр Софія Кучерук: Про психічне здоров'я та депресію, що маскується і мутує

Психіатр Софія Кучерук: Про психічне здоров

На першому місці в списку психічних розладів в Україні – ті, що викликані алкогольною та наркозалежністю, позаяк на Заході лідирують тривожні стани, порушення сну і депресії.

Головна лікарка Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. Академіка Ющенка, психіатр Софія Кучерук розповіла Depo.Вінниця про підступні психічні хвороби, які не лише псують якість життя людей, а й призводять до справжніх життєвих трагедій.


Яку допомогу надає денний стаціонар Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І.Ющенка

Коваленко І.В.- кандидат медичних наук, завідувач денного стаціонару ВОПНЛ ім. акад. Ющенка, керівник обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників ато та членів їх сімей | 06.02.2019 | Читати далі...
Яку допомогу надає денний стаціонар Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І.Ющенка ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

Якщо ви відчуваєте, що втомились, погано спите, вас щось постійно дратує, ви сердитесь на близьких, колег, ви відчуваєте якісь неприємні відчуття, які самі не можете подолати, у вас болить або паморочиться голова то вам слід знати, що в Вінницькій обласній психоневрологічній лікарні ім. акад. О.І.Ющенка існує денний стаціонар та відділення функціональної діагностики, де ви зможете поспілкуватись з досвідченими лікарями, які допоможуть вам розібратися, що вас турбує – хвороба, проблеми або просто втома.

Денний стаціонар – єдина лікувальна установа в Вінницькій області, яка надає унікальний комплекс психотерапевтичних, психологічних та лікувальних послуг на рівні світових та вітчизняних стандартів мешканцям м. Вінниці та районів області. В нашому відділенні можуть зараз отримати допомогу не тільки ті, хто проживає в м. Вінниці, а і жителі районів нашої області, в яких нажаль немає таких фахівців.


Стреси в нашому житті - як зберегти психічне здоров’я. Поради фахівця

Коваленко І.В.- кандидат медичних наук, завідувач денного стаціонару ВОПНЛ ім. акад. Ющенка, керівник обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників ато та членів їх сімей | 06.02.2019 | Читати далі...
Стреси в нашому житті - як зберегти психічне здоров’я. 
Поради фахівця  ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

Коваленко Ірина Василівна - кандидат медичних наук, завідувач денного стаціонару ВОПНЛ ім. акад. Ющенка, керівник обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників ато та членів їх сімей.

В житті людини найважливішим є здоров'я.

Чи можна визначити, які чинники формують наше здоров'я?

Одним з найважливіших критеріїв здоров'я, на нашу думку, є оцінка адаптаційних можливостей організму. Чим вищі адаптаційні можливості організму, тим менший ризик хвороби, оскільки надійніший захист від неї.

Найчастіше перенапруження регуляторних механізмів і зниження адаптаційних можливостей буває при емоційному стресі. Причиною стресу являються бурхливі емоції, що порушують звичний плин життя. При цьому неважливо, негативні чи позитивні події стали їх причиною.


Посттравматичний стресовий розлад

Скомаровська О.В., лікар-психіатр психоневрологічного диспансерного відділення | 06.02.2019 | Читати далі...
Посттравматичний стресовий розлад ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

Трагічна загибель великої кількості людей в Украйні в результаті політичного протистояння та АТО породили гострі стресові ситуації, небезпечні для життя. В життєво-небезпечній ситуації перебуває велика група людей, об’єднана спільним горем.

Комплекс симптомів, що спостерігалися у тих, хто пережив травматичний стрес, одержав назву «посттравматичний стресовий розлад» — ПТСР (Posttraumatic Stress Disorder).


Деменція: як вона проявляється, чому розвивається і чи можна її зупинити

Кудренко Я.В., завідувач відділенням №14 ВОПНЛ ім. акад. О.І. Ющенка | 15.06.2018 | Читати далі...
Деменція: як вона проявляється, чому розвивається і чи можна її зупинити ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка
Деменція - важке захворювання, що вражає людей переважно похилого віку. Це не стільки проблема самого пацієнта, який практично не усвідомлює, що з ним відбувається, скільки його близьких. Виникає необхідність у постійному догляді та нагляді. Родичам хворого доводиться мати справу не тільки з медичними, а й з економічними, соціальними та психологічними труднощами. Як розпізнати початок деменції, чи можна її вилікувати і як профілактувати?

Поговоримо про неврози

Єфімчук О.А., Лікар-психіатр психоневрологічного диспансерного відділення ВОПНЛ ім. акад. О. І. Ющенка | 16.05.2018 | Читати далі...
Під час прийому пацієнтів часто чуємо таке питання: «Лікарю, чому в мене невроз, а в сусіда ні?» А й дійсно! Що є передумовою до неврозу? Адже всі люди мають неприємні переживання і різні – часом дуже складні – проблеми, а неврози виникають далеко не у всіх людей і перебіг їх різний: в одних минає швидко і людина одужує, а в інших триває роками.

В яких випадках звертатись до обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників АТО та членів їх сімей?

Коваленко І.В.- кандидат медичних наук, завідувач денного стаціонару ВОПНЛ ім. акад. Ющенка, керівник обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників ато та членів їх сімей | 29.03.2019 | Читати далі...
В яких випадках звертатись до обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників АТО та членів  їх сімей? ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

На запитання Щодо роботи Центру відповідає керівник Центру, завідувач денного стаціонару, кандидат медичних наук КОВАЛЕНКО ІРИНА ВАСИЛІВНА.

Вінницький обласний науково-практичний Центр психосоматичної медицини було створено в 2001 році на базі обласної психоневрологічної лікарні імені акад. О.І.Ющенка, протягом останніх трьох років Центр також надає медико-психологічну допомогу учасникам АТО та членам їх сімей. Базовим відділенням Центру є денний стаціонар. З 2018року в денному стаціонарі також лікують пацієнтів з захворюваннями нервової системи.

ЯКИМИ ПРОБЛЕМАМИ ЗАЙМАЄТЬСЯ ВАШ ЦЕНТР, І ЗОКРЕМА ДЕННИЙ СТАЦІОНАР?

Ми вже на протязі багатьох років займаємось лікуванням психосоматичних розладів. Це такі стани, коли у людини страждає і тіло, і душа, тобто виникають тілесні або, як кажуть лікарі, соматичні прояви – головні болі, запаморочення, коливання артеріального тиску, задишка, серцебиття, порушення функції шлунку і кишківника, що пов’язані зі стресами, а не з хворобами серця, легень або шлунку. Ці прояви супроводжуються швидкою втомою, порушенням сну, апетиту, тривогою, підвищеною дратівливістю, зниженням настрою – прояви порушення нервової системи.

На жаль, проходить багато часу, коли людина звертається до нас, до фахівців. Спочатку звертаються до цілителів, знахарів, проходять безліч нетрадиційних і традиційних обстежень, проходять курси лікування у лікарів різних спеціальностей. Але все це не дає результату, бо причиною є саме нервова система, тоді звертаються до нас. Хотілося б, щоб люди більше знали про цю проблему і звертались по допомогу до фахівців, які мають досвід в лікуванні саме цієї патології.


Екскурс у психіатрію чи ігри розуму?

Савка Н.В., лікар-психіатр 15 відділення ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка | 11.10.2018 | Читати далі...
Екскурс у психіатрію чи ігри розуму? ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

НЕВРАСТЕНІЯ або neurasthenia - вiд грецької neuron - нерв та asthenia - безсилля, слабкiсть.
Захворювання з групи неврозiв, основним проявом якого є стан дратiвливої слабкостi, тобто пiдвищена виснажуванiсть i сповільнене вiдновлення психiчних процесiв.

Також має назви як : нервова перевтома, неврастенiчний синдром, нервове виснаження. Частіше спостерігається у віці 20-40 років, більше у чоловіків, ніж у жінок.


Реабілітація пацієнтів з психічними розладами.

Байло О.В., заступник головного лікаря з медико-соціальної реабілітації та правової допомоги | 17.08.2018 | Читати далі...
Реабілітація пацієнтів з психічними розладами. ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

На протязі останніх десятиріч в цілому світі спостерігається тенденція до росту частоти психічних захворювань. Як правило, внаслідок психічного захворювання виникають порушення адаптаційних можливостей пацієнта в суспільному житті, а також труднощі в вирішенні виникаючих проблем.

За сучасними тенденціями лікування психічнохворих орієнтовано на відновлення їхнього статусу за допомогою реабілітаційних заходів. Реабілітація спрямована на раннє й ефективне лікування, профілактику інвалідності, своєчасне повернення пацієнтів до суспільного життя і трудової діяльності.


Посттравматичний стресовий розлад в умовах гібридної війни

Полєвода Ю.В., лікар-психіатр 12 відділення ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка | 04.10.2017 | Читати далі...
Посттравматичний стресовий розлад в умовах гібридної війни ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка
Бойові дії на Донбасі змінюють ситуацію в суспільному і соціальному житті – відбувається зміна пріоритетів надання медико – психологічної допомоги населенню. Коли люди втрачають або змінюють місце проживання, крім стресу переїзду вони гостро переживають почуття невизначеності. В Україні на сьогоднішній день налічується понад 200 тисяч учасників антитерористичної операції (АТО) і понад 2 млн внутрішньо переміщених осіб. За даними UNICEF, кількість жертв серед мирного населення в різних військових конфліктах неухильно збільшується. Ситуація внутрішньополітичної напруженості в Україні набула на цю пору характер бойових дій і несе загрозу життю, здоров‘ю та збереженню майна мирного населення.

Депресія в масці

Скомаровська О.В., лікар-психіатр психоневрологічного диспансерного відділення | 05.04.2018 | Читати далі...
Депресія в масці ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка
Дедалі більше уваги фахівці приділяють такому стану, коли емоційна перенапруга або тривога і страх, що таяться в глибині душі, набувають вигляду болісних тілесних відчуттів. Люди звертаються до поліклінік, скаржаться лікарям загальної практики на безсоння, болі в області серця, розлади травлення та болі в животі, задишку, а ще на найрізноманітніші болі, іноді дуже сильні — головний, зубний, у спині, животі, у ногах-руках тощо.
Буває й інакше — депресія маскується під трудоголізм, підвищену трудову чи громадську активність. Емоційно нестабільні люди, які втратили впевненість у собі, намагаються поринути в турботи, щоб забутися в них і втекти від своїх неприємних думок і відчуттів. Тривога може прикриватися підвищеною веселістю і навіть бравадою.

Наша лікарня

ВОПНЛ | 14.11.2017 | Читати далі...
Наша лікарня ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка
Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка була відкрита 27 травня 1897 року на 720 ліжок для надання спеціалізованої психіатричної допомоги населенню Південно-Західного краю і є однім з самих великих і найстаріших психіатричних закладів нашої держави.
Лікарня надає високоспеціалізовану консультативну та стаціонарну медичну допомогу (по психіатрії, дитячій психіатрії, неврології, дитячій неврології, нейрохірургії, медичній психології, психотерапії) населенню всієї області та м. Вінниці.

Використання клозапіну при шизоафективних розладах (клінічний випадок)

Кудренко Я.В., завідувач відділенням №14 ВОПНЛ ім. акад. О.І. Ющенка | 14.11.2017 | Читати далі...
Пацієнт Г.П.І., 1942р.н. поступив на стаціонарне лікування в 14 відділення ВОПНЛ ім. акад. О.І. Ющенка 06.02.17р. в зв’язку з погіршенням психічного стану: конфліктує з дружиною, не спить вночі, безпричинно уходить з дому, став багатослівним, дратівливим, відмовляється від їжі та ліків.
Діагноз при вступі: Шизофренія, параноїдна форма.

Ароматерапія для лікування психічних порушень

Савка Н.В., лікар-психіатр 15 відділення | 17.04.2018 | Читати далі...
Ароматерапія - це повноцінний метод лікування,який застосовується багато тисяч років, за допомогою ефірних масел здійснюється вплив на фізичні і розумові процеси в нашому організмі. Ароматерапія відома людству ще з часів Давнього Єгипту, античної Греції, а пізніше і Риму. Вже тоді жреці вміли лікувати цілющими запахами. Завдяки їм люди довідалися, що ароматерапія здатна заспокоїти нервову систему, наділити хворих життєвими силами та володіє знеболюючими властивостями.

Хвороба Альцгеймера

ВОПНЛ | 19.08.2015 | Читати далі...
Алоіс Альцгеймер – лікар із Німеччини. Раніше це ім’я знали лише у вузьких колах психіатрів та неврологів. У сучасну історію медицини цей лікар потрапив завдяки своїй пацієнтці Августі. Сталася ця подія в далекому 1906р. 51-річна хвора втрачала здатність відповідати навіть на елементарні запитання. Протягом п’яти років втрата пам’яті значно прогресувала і згодом Августина померла. Лікаря зацікавив цей випадок. Під час розтину Альцгеймер звернув увагу на атрофію мозку й ретельно описав її. Тому цій хворобі було присвоєно прізвище лікаря.