Інсульт – небезпечне гостре захворювання, яке є другою за частотою причиною смертності населення в Україні. Навіть якщо хворий після інсульту залишився живим, якість його життя в більшості випадків суттєво погіршується. Однак багато хто з хворих, яким могла б бути надана ефективна допомога, і у яких тягар захворювання міг би бути зменшений чи навіть подоланий, невиправдано продовжують страждати лише тому, що через відсутність належної інформації не отримують відповідної допомоги.
Інсульт – судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особливо важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя пацієнта.
Як розпізнати інсульт?
• Слабкість – раптова слабкість чи заніміння половини обличчя, однієї руки чи ноги.
• Проблеми з мовою – раптова неспроможність говорити чи розуміти мову.
• Порушення зору – раптове порушення зору, зокрема часткова чи повна втрата зору на одне око або двоїння.
• Головний біль – раптовий і надзвичайно сильний головний біль.
• Хиткість – раптове порушення рівноваги і неспроможність ходити без сторонньої допомоги.
Якщо у Вас або у когось поруч з Вами виникли ці ознаки, - терміново телефонуйте 103!
При ішемічному інсульті існує екстрений метод лікування, що дозволяє усунути або значно зменшити ушкодження мозку – тромболізис. При цьому хворому, який відповідає певним критеріям, внутрішньовенно вводять рекомбінантний тканинний активатор плазміногену – лікарський засіб, що розчиняє згусток крові, який блокував мозкову артерію.
Це лікування використовується при ішемічному інсульті в перші 3-4,5 години з моменту появи перших ознак інсульту. Тромболізис може бути виконаний тільки в лікарнях, які оснащені комп’ютерним томографом та мають цілодобову лабораторію і відділення інтенсивної терапії. Під час тромболізису хворому вводять лікарський засіб, що здатний розчиняти тромби. Перед проведенням тромболізису лікар зобов’язаний провести всі необхідні лабораторні та діагностичні обстеження (томографія голови, аналізи крові, кількаразове вимірювання артеріального тиску), що потребує близько 60 хвилин.
Тромболізис при підтвердженому діагнозі «ішемічний інсульт» може бути проведений тільки у разі доставки хворого у лікарню впродовж перших 2-3 годин від початку захворювання і лише за умови відсутності протипоказань.
Тромболізис, виконаний протягом перших 3 годин від появи ознак ішемічного інсульту, на 13% збільшує імовірність повного одужання, але на 6% збільшує ризик внутрішньочерепної кровотечі з поганими наслідками. Хворий або його родич мають зрозуміти переваги і ризики, пов’язані з цим лікуванням, і дати усну чи письмову згоду на проведення тромболітичної терапії.
В психоневрологічній лікарні ім. О.І. Ющенка функціонує спеціалізоване інсультне відділення, що надає допомогу мешканцям області та міста ( в випадку проведення тромболітичної терапії).
Для забезпечення найкоротших строків доставки пацієнта в «терапевтичне вікно», розроблений спеціальний маршрут. Спочатку лікар чи фельдшер швидкої допомоги, сімейний лікар, лікар-невролог телефонують черговому лікарю інсультного відділення, при підозрі на інсульт. Черговий лікар інсультного відділення приймає рішення чи є пацієнт кандидатом для виконання тромболітичної терапії. Якщо так, то пацієнта одразу доставляють в інсультне відділення, без огляду неврологом ЦРЛ. Це значно економить час транспортування. Кожна телефонограма записується, де вказуються дані про стан пацієнта та час початку розвитку симптомів. Таким чином за 2017 рік обласним інсультним відділенням отримано 1368 телефонограм, з них 970 (71%) від фельдшерів швидкої допомоги та 398 (29%) від лікарів ЦРЛ.
З кожним роком це число збільшується, що дозволяє забезпечити вчасну доставку пацієнтів в «терапевтичне вікно».
Статистичні дані за останні роки по обласному інсультному відділенню.
Синім кольором вказано кількість госпіталізованих, червоних – кількість проведених процедур тромболізису.
Скорочення маршруту доставки кандидата на виконання тромболітичної терапії дало змогу Вінницькому обласному інсультному відділенню виконувати чверть від загального числа процедур по Україні.
Як показала практика, доставити пацієнта в «терапевтичне вікно», можливо з будь-якого куточка Вінницької області. Головне одразу викликати швидку медичну допомогу.
На карті зображені зеленим кольором райони, звідки доставили пацієнтів, яким була проведена процедура тромболізису.
За 2017 рік найкраще спрацювали в Вінницькому, Калиновському, Літинському та Тульчинському районі, найбільше виконано процедур тромболізису пацієнтам, доставленим з цих районів.
Отже, не зволікайте час, коли бачите ознаки інсульту в тих, хто поруч, та в самих себе. Своєчасна допомога може значно знизити інвалідизацію.