Автор Коваленко І.В.- кандидат медичних наук, завідувач денного стаціонару ВОПНЛ ім. акад. Ющенка, керівник обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників ато та членів їх сімей | 29.03.2019 |
В яких випадках звертатись до обласного науково-практичного центру психосоматичної медицини та медико-психологічної реабілітації учасників АТО та членів  їх сімей? ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

На запитання Щодо роботи Центру відповідає керівник Центру, завідувач денного стаціонару, кандидат медичних наук КОВАЛЕНКО ІРИНА ВАСИЛІВНА

Вінницький обласний науково-практичний Центр психосоматичної медицини було створено в 2001 році на базі обласної психоневрологічної лікарні імені акад. О.І.Ющенка, протягом останніх трьох років Центр також надає медико-психологічну допомогу учасникам АТО та членам їх сімей. Базовим відділенням Центру є денний стаціонар. З 2018року в денному стаціонарі також лікують пацієнтів з захворюваннями нервової системи.

ЯКИМИ ПРОБЛЕМАМИ ЗАЙМАЄТЬСЯ ВАШ ЦЕНТР, І ЗОКРЕМА ДЕННИЙ СТАЦІОНАР?

Ми вже на протязі багатьох років займаємось лікуванням психосоматичних розладів. Це такі стани, коли у людини страждає і тіло, і душа, тобто виникають тілесні або, як кажуть лікарі, соматичні прояви – головні болі, запаморочення, коливання артеріального тиску, задишка, серцебиття, порушення функції шлунку і кишківника, що пов’язані зі стресами, а не з хворобами серця, легень або шлунку. Ці прояви супроводжуються швидкою втомою, порушенням сну, апетиту, тривогою, підвищеною дратівливістю, зниженням настрою – прояви порушення нервової системи.

На жаль, проходить багато часу, коли людина звертається до нас, до фахівців. Спочатку звертаються до цілителів, знахарів, проходять безліч нетрадиційних і традиційних обстежень, проходять курси лікування у лікарів різних спеціальностей. Але все це не дає результату, бо причиною є саме нервова система, тоді звертаються до нас. Хотілося б, щоб люди більше знали про цю проблему і звертались по допомогу до фахівців, які мають досвід в лікуванні саме цієї патології.

ЧИ ЗМІНИЛИСЬ В НАШ ЧАС ПСИХОСОМАТИЧНІ ПРОЯВИ ?

Я працюю багато років в денному стаціонарі і хочу сказати, що, як змінюється світ навколо нас, так і змінюються психосоматичні розлади.

Перш за все хочу відмітити, що значно збільшилась кількість стресів в нашому житті, і стреси стали іншими: наші умови життя, спілкування створюють все нові і нові стреси.

Змінилась і картина хвороб. Все частіше виникають різні головні болі, запаморочення, тому що зараз все більше уваги приділяється розумовій діяльності, тобто голові.

Також дуже частими стали "панічні атаки" – приступи, що виникають раптово і супроводжуються страхом, панікою. Для того щоб було зрозуміло з якими проблемами ми працюємо, я хочу познайомити Вас із кількома розповідями, якими поділились наші пацієнти.

«Вперше я стала погано себе почувати три роки тому після розлучення з чоловіком. Тоді раптово почало калатати серце, запаморочилось в голові, я відчула, що мені важко дихати, бо щось здавило горло. Це був жах, я не знала, що робити. Коли приїхала швидка, то у мене був підвищений тиск. Мені зробили якісь уколи і стало легше. Але через деякий час такий приступ виник знову, і почали повторюватись. Я відчувала страх, безпорадність, думала, що "пороблено". Я зверталась до різних лікарів, їздила до бабок, витратила купу грошей на безліч обстежень та біологічні добавки, але легше мені не ставало. Всі казали, що це від нервів, треба взяти себе в руки, але де ж ті руки знайти?

Одна моя знайома порадила звернутись до денного стаціонару лікарні імені Ющенка, де їй колись допомогли. Я довго вагалась, але хвороба змусила.

Лікарі пояснили мені, що зі мною відбувається, призначили лікування, фізпроцедури, ароматерапію. Багато в чому допомогли бесіди з психологом та заспокійливі сеанси релаксації. Це допомогло мені позбутись моїх проблем».

Коментар фахівця:

У пацієнтки виникла проблема, пов’язана з перенесеним важким стресом. "Панічні атаки", "вегето-судинні приступи" дуже часто зараз зустрічаються в нашій практиці. Це, мабуть, пов’язано з тим, що ці приступи виникають раптово, людина відчуває, що втрачає контроль над своїм тілом, це викликає страх, паніку. В організмі людини вегетативна нервова система відповідає за роботу серця, дихання, судин, шлунково-кишкового тракту, тому коли нервова система напружена можуть виникати такі приступи, які тривають 10-15 хв. "Панічні атаки" можуть розпочатись в будь-якому місці, в любий час, і у людини виникає страх приступа, який заважає вести свій звичайний спосіб життя – їздити в транспорті, бути в місці, де багато людей, або залишатись наодинці. Так виникає "обмежувальна поведінка". Щоб допомогти в такій ситуації потрібні відповідні ліки, і обов’язково психотерапія, яка допомагає людині "знайти ті руки, в які себе взяти", бо що є власні руки людини.

 

«Мені, 52 роки. Я хворію близько року. У мене стала боліти та паморочитись голова, став скакати тиск, я довго не могла заснути ввечері, вдень відчувала тривогу, стала швидко стомлюватись. На роботі стало важко справлятись, але там я ще стримувалась. Коли ж я приходила додому, то мене все дратувало, я сварилась з дітьми та чоловіком навіть з найменшого приводу, весь час плакала. Моя сім’я настояла, щоб я звернулась до лікаря. Наша терапевт порадила мені звернутись до денного стаціонару лікарні ім. Ющенка. Після курсу лікування я почуваю себе набагато краще, мені порадили як підтримувати себе.»

Коментар фахівця:

У жінок, які вступають в певний період гормональної вікової перебудови, досить часто виникають порушення нервової системи, які проявляються тривогою, безсонням, головними болями, нестійким настроєм, підвищеною дратівливістю. І хоч основою цього стану є гормональна перебудова, лікування проявів порушення нервової системи допомагає нашим пацієнткам стати спокійнішими, налагодити сон, почувати себе впевненіше і бадьоріше, тобто, говорячи сучасною медичною мовою – все це покращує якість життя людини.

 

«2 роки тому, після смерті батьків, у мене порушився сон, зник апетит, нічого не хотілось робити, тільки хотіла, щоб всі дали мені спокій. Протягом цих 2-х років то ставало трохи легше, то знову гірше. Але здоровою я себе не почувала, весь час було погано. Нічого мене не радувало, хороші події я не помічала, погані – запам’ятовувались надовго і подовгу крутились в голові. Я залишила роботу, бо працювати в такому стані не могла. Їздила до цілителів, але краще не ставало, або ставало на дуже короткий час. Одного разу я побачила по телевізору передачу про денний стаціонар лікарні ім. Ющенка, там розповідали про мій стан, мою проблему. Я вирішила звернутись за допомогою. Нещодавно я пройшла курс лікування, приймала ліки, фізпроцедури, масаж. Велике значення мали бесіди з лікарем, консультації психолога, робота в психотерапевтичній групі, де я відчувала підтримку, зрозуміла, як мені самій виходити з цього стану.»

Коментар фахівця:

За статистикою кожний двадцятий українець має депресивні розлади. Проявляється депресія зниженим настроєм, безсиллям. При тривалій депресії без допомоги лікарів, психотерапевтів, психологів важко вийти з цього стану. Сучасні ліки, які і називаються "антидепресанти" - "ліки проти депресії" зручні у застосуванні і мають мінімум побічних ефектів, тому після проведеного відповідного курсу люди відчувають полегшення, говорять "мені розвиднілось", "я не відчуваю того тягаря", "мені стало легко".

Значне місце займає психотерапія, сеанси аутотренінгу і релаксації, роз’яснювальні бесіди і групова психотерапія, коли під керівництвом психолога люди змінюють погляд на свої проблеми і допомагають один одному в їх подоланні.

 

«Я багато років хворію на остеохондроз хребта. Головні болі, потемніння в очах, головокружіння, слабкість, швидку втому, болі в поясниці, затерпання рук та ніг, болі в області грудної клітини і серця, поганий сон, дратівливість – ось далеко неповний перелік моїх скарг. Я періодично проходив курс лікування у травматологів, неврологів, костоправів, мануальщиків. Коли мені порадили денний стаціонар лікарні ім. Ющенка, я отримав тут повний курс лікування і задоволений результатом».

Коментар фахівця:

Остеохондроз хребта – зараз явище розповсюджене, і він викликає різноманітні симптоми, частину з яких описав наш пацієнт.

При лікуванні цієї хвороби ми застосовуємо медикаментозні засоби, фізіотерапію, масаж. Є у нас в денному стаціонарі профілактор Євмінова, який дає можливість дозованого розвантаження хребта, що знімає напруження м’язів та біль. Наш власний досвід показує, що включення в комплекс лікування проблем, пов’язаних з остеохондрозом хребта, седативних засобів та психотерапії дозволяє значно підвищити ефективність лікування і зробити ефект лікування значно тривалішим.

 

ЯКІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ВИ ВИКОРИСТОВУЄТЕ?

Методи лікування, які ми використовуємо є різноманітними і постійно поповнюються новими. Основою є лікування різними медикаментозними засобами лікарськими травами, ароматерапія, фізіотерапія, масаж. Важливим є методи психотерапії, які допомагають пацієнту використовувати власні ресурси для подолання проблем, а не тільки сподіватись на чиюсь підтримку.

 

ХТО МОЖЕ ЛІКУВАТИСЬ В ДЕННОМУ СТАЦІОНАРІ ЛІКАРНІ ІМ. АКАД. О.І.ЮЩЕНКА?

Лікуватись у нас можуть мешканці м. Вінниці і області. Враховуючи умови денного перебування, коли пацієнти перебувають у відділенні в денний час, отримувати курс лікування мешканці районів можуть при можливості проживання в обласному центрі, або при можливості приїздити з найближчих районів.

 

Ми хочемо розкрити можливості денного стаціонару обласної психоневрологічної лікарні ім. акад. О.І.Ющенка для всіх, хто потребує допомоги висококваліфікованих і досвідчених фахівців.

Телефон для довідок: (0432) 507918, 0638247268