Деменція — це не назва хвороби, а поєднання симптомів, які можуть бути викликані різноманітними причинами. Найчастіша з них хвороба Альцгеймера. Інші розповсюджені форми включають судинну деменцію, деменцію з тільцями Леві (аномальні включення білка, що утворюються всередині нервових клітин). Однак у практиці невролога є цілий калейдоскоп захворювань, що в тій чи іншій мірі можуть супроводжуватися деменцією. Це насамперед гострі порушення мозкового кровообігу, важкі черепно-мозкові травми, а також епілептична хвороба, множинний склероз, герпетичні енцефаліти, дегенеративні захворювання нервової системи (хвороба Гентігтона, паркінсонізм).
Основні факти за даними ВООЗ від 12.12.2017 р.:
- Деменція — це синдром, при якому відбувається деградація пам’яті, мислення, поведінки та здатності виконувати щоденні дії;
- Деменція уражає, в основному, людей похилого віку, однак вона не є ознакою нормального старіння;
- В усьому світі нараховується близько 50 мільйонів людей з деменцією, та щорічно відбувається майже 10 мільйонів нових випадків захворювання;
- Хвороба Альцгеймера є найбільш розповсюдженою причиною деменції- на неї припадає 60-70% всіх випадків;
- Деменція — одна з основних причин інвалідності та залежності серед людей похилого віку в усьому світі;
- Деменція здійснює фізичний, психологічний, соціальний та економічний вплив не тільки на хворих на неї людей, але й на людей, що здійснюють догляд за ними, на родини та суспільство в цілому.
- За даними МОЗ Украіни за 2017 р. на деменцію в Україні хворіють 265 тисяч українців та щороку фіксуються десятки тисяч нових випадків захворювання.
Найважливіше, про що варто пам’ятати завжди — людина не винна в тому, що з нею відбувається. Та сама доля може зустріти, на жаль, кожного з нас. Часто родичі думають, що літня людина просто знущається над ними, але насправді це, звичайно, не так. Така поведінка є наслідком хвороби, а не проявом поганого характеру.
Та якщо ставитися до неприємностей та іноді дратуючих вчинків саме як до наслідків хвороби, буде значно легше зберігати спільну мову. Не варто переконувати людину та сперечатися з нею, намагатися довести що її уява про світ хибна. Це може призвести до конфліктів та проявів агресії. Буде краще, якщо ви спробуєте змінити світ літньої людини, замість того, щоб заперечувати його.
Ознаки та симптоми
Деменція по-різному вражає людей — це залежить від впливу хвороби та від індивідуальних особливостей людини перед захворюванням. Ознаки та симптоми, пов’язані з деменцією, проходять три стадії.
Рання стадія: рання стадія деменції часто залишається непомітною, що обумовлено поступовим розвитком. Загальні симптоми включають:
- забудькуватість;
- втрату ліку часу;
- порушення орієнтації в знайомій місцевості.
Середня стадія: у той час, коли деменція прогресує до середньої стадії ознаки та симптоми стають більш помітними та все більш звужують можливості. Вони включають:
- забудькуватість по відношенню до нещодавних подій та імен людей;
- порушення орієнтації вдома;
- посилюються труднощі в спілкуванні;
- потреба в допомозі для догляду за собою;
- поведінкові труднощі, включаючи безцільне ходіння та задавання одних і тих же запитань.
Пізня стадія: на пізній стадії деменції виникає майже повна залежність та пасивність. Порушення пам’яті стають значними, а фізичні ознаки та симптоми більш очевидними. Симптоми включають:
- втрату орієнтації в часі та просторі;
- труднощі у впізнаванні родичів та друзів;
- зростання потреби в допомозі для догляду за собою;
- труднощі в пересуванні;
- поведінкові зміни, які можуть посилюватись та містити агресивність.
Фактори ризику та профілактика
Деякі дослідження вказують на зв’язок між розвитком когнітивних порушень і факторами ризику, обумовленими способом життя, - загальними для неінфекційних захворювань. Ці фактори ризику включають відсутність фізичної активності, ожиріння, незбалансоване харчування, тютюнопаління та зловживання алкоголем, діабет та гіпертонія в зрілому віці. Інші потенційні фактори ризику включають депресію, низький рівень освіти, соціальну ізоляцію та відсутність когнітивної активності.
Лікування
Багато хто вважає, що на сьогоднішній день деменція невиліковна, однак існує медикаментозне лікування, яке може допомогти скоректувати стан хворої людини. А у випадках, коли когнітивні розлади виникають внаслідок гострого ураження головного мозку, деменція є потенційно «зворотнім» станом – на тлі медикаментозного лікуванню основного захворювання досягається відновлення інтелектуально-мнестичних здібностей.
Медикаментозне навантаження має бути раціональним, та, насамперед, важливим є своєчасний контроль з боку невролога, медичного психолога та психіатра. На таких оглядах спеціалісти відстежують, як змінюється стан пацієнта та, за необхідності, коректують терапію.
Поради близьким пацієнтів з деменцією
Побільше спогадів
Враховуючи те, про при деменції слабшає короткочасна пам’ять, для збереження психологічної рівноваги людини стають важливі віддалені спогади.
Заохочуйте самостійність
Якщо у вашого родича діагностували деменцію, не варто надовго залишати його одного, тому що він може діяти не передбачувано, піддавати небезпеці себе та оточуючих. В певний момент людина може повністю втратити здатність справлятися зі всім самостійно. Однак до цього моменту дозвольте хворій людині самостійно виконувати всі ті дії, які йому під силу, навіть якщо ви могли б зробити те ж саме набагато скоріше. Чим більше літня людина буде робити сама, тим повільніше буде прогресувати захворювання.
Не реагуйте на конфліктні ситуації
Людина, що страждає на деменцію, часто веде себе неналежно по відношенню до людей, яких бачить частіше за всіх, навіть якщо розлютив її хтось інший. Не сприймайте неприємні слова або дії на власний рахунок, і вам буде значно легше впоратися з ситуацією.