Автор | 23.03.2020 |
Шановні друзі! ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

Я – Кучерук Софія Олегівна, директор КНП «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарні імені академіка О.І. Ющенка Вінницької обласної Ради», лікар вищої категорії, організатор охорони здоров’я з великим досвідом.

Я – Коваленко Ірина Василівна, кандидат медичних наук, завідувач денного стаціонару лікарні імені Ющенка, керівник Центру психосоматичної медицини, асистент кафедри медичної психології та психіатрії медичного університету імені Пирогова, лікар психіатр, психотерапевт, медичний психолог. Майже 37 років я допомагаю людям відновити втрачені внаслідок стресів психологічне благополуччя та психічне здоров’я.

Кучерук С.О., Коваленко І.В.: Ми хочемо поділитися з вами своїми думками – як нам з вами подбати про своє психологічне благополуччя та психічне здоров’я.

Коваленко І.В. Ці поради і вам, і мені, бо наш денний стаціонар зачинено на період карантину, і я зараз також знаходжусь вдома.

Ми з вами тривалий час випробовуємо багато стресів, бо живемо в епоху перемін, а тепер додався ще один дуже сильний стрес – пандемія коронавіруса.

Це дуже лячно. Чому? Тому, що ворога ми не можемо побачити, це щось нове, невідоме, ми не знаємо, чи можемо повністю від нього бути захищеними. Все невідоме викликає психологічну відповідь на кризову ситуацію у вигляді тривоги, страху, пригнічення, розгубленості, досади. Це нормально. Щоб стало легше, давайте будемо спілкуватись з друзями, членами вашої сім’ї, можливо, з психологом.

1.Щодо інформації – це дуже актуально. Давайте будемо «фільтрувати базар».

Джерела інформації. Давайте отримувати інформацію про проблему з офіційних джерел (наприклад: міністерство охорони здоров’я України, дуже цікава міжнародна статистика на сайті https://www.worldometers.info/ , також нам подобаються чіткі рекомендації доктора Комаровського).

Кількість інформації. На наш погляд, достатньо раз на добу отримати таку інформацію. Брак інформації негативного змісту, а також її надлишок не сприяють тому, щоб адекватно створити уявлення про ризики та застосовувати розумні заходи захисту. Багато репортажів в ЗМІ можуть викликати тривогу та неспокій, їх роз’ятрювати, тому давайте будемо приділяти менше часу їх перегляду та прослуховуванню, дозувати інформацію, відкидаючи чисельні спекуляції навколо проблеми коронавірусу.

2. Якщо ми вимушені залишатися вдома, що робити?

  • У нас неочікувано з’явилось багато вільного часу. Давайте скористаємось цією можливістю, щоб спілкуватись з близькими – в нашому суєтному буденному житті на це бракує часу.
  • Спілкування має бути безпечним, тобто безконтактним, віртуальним. Зверніть увагу – ми (люди старшого покоління) часто дорікаємо молоді, що їх спілкування перейшло з реального в віртуальне. А в ситуації, в якій ми опинились – сучасне життя, сучасні віруси – сучасне спілкування - продовжуємо вчитись у наших дітей…
  • Ще одна думка про спілкування – ми не думаємо, що спілкування з людьми, які тільки і говорять що про небезпеку корона вірусу та «смакують» різні страшилки з цього приводу буде для нас цікавим та корисним. Нехай в нашому спілкуванні буду більше оптимізму.
  • Як класно, що виникла можливість спати скільки хочеш!!!
  • Давайте не будемо забувати про фізичну активність, правильне харчування (по можливості), секс.
  • У нас є можливість використати свій час на ті справи, уподобання, на які раніше його катастрофічно бракувало, ми можемо то зробити.
  • Скільки можна подивитись цікавих фільмів!
  • Досвід інших країн доводить, що зловживання алкоголем, психоактивними речовинами не допомагає в подоланні психологічної кризи, а навпаки, погіршує ситуацію. Чому? Ми думаємо, зараз набагато корисніше бачити реальну ситуацію, ніж викривлену алкоголем, наркотиками, психоактивними речовинами, стимуляторами. Захисті окуляри зараз корисні – але з прозорим склом, без викривлень.

Ми хочемо, щоб ви знали, якщо тривога, неспокій, пригніченість відповідають по силі та часу кризовій ситуації, повторимо – це норма. Якщо ситуація закінчилась, а тривога та депресія зберігаються, або вони дуже сильні – зверніться до фахівців.

Щодо невідкладних станів – фахівці психоневрологічної лікарні імені академіка Ющенка надають її і зараз. А щодо планової допомоги по подоланню наслідків цієї кризової ситуації, по закінчення карантину денний стаціонар психосоматичного Центру продовжить надавати допомогу по відновленню психологічного здоров’я.

На завершення, ще одна порада – щоб подолати почуття безпорадності (вибачте за тавтологію) давайте будемо спиратись на власний досвід подолання кризових ситуацій, а він у нас накопичений дуже великий, та на міжнародний досвід країн, які вже подолали або долають цю навалу. Тоді ми зможемо це подолати!

Бажаємо нам всім здоров’я фізичного та психологічного.

Будьмо здорові!!!

З повагою, Софія Кучерук, Ірина Коваленко.