Автор Лікар-психіатр вищої категорії денного стаціонару Обласної психоневрологічної лікарні ім.акад.О І.Ющенка Стеблина Тетяна Іванівна | 22.07.2020 |
«Панічні атаки» - як повернути собі спокій та безпеку ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

Життя-яке воно прекрасне і разом з тим-складне! Останнім часом: війна (АТО), фінансова ситуація, безробіття, а зараз-короновірус, все це вибиває підґрунтя із під ніг та викликає бажання захистити себе та своїх близьких. І в результаті напруження та гіперконтролю отримуємо паніку та відчуття страху. Само собою виникає питання-що робити? Як повернути собі спокій та безпеку? Це все призводить до виникнення станів, які називають"панічними атаками".

Панічну атаку завжди характеризує поява страху, без видимої на те причини. Наш організм починає бити на сполох! На жаль за останні роки причин для паніки та страху на Україні немало. І тому наш організм вже не без причини досить сильно реагує на реалії життя. Дуже часто це виникає на фоні травми та гіперконтролю, адже травмованим людям необхідно все контролювати-це дає їм відчуття безпеки. Здається, що так страхи зникнуть. Але ні. Слідуючим кроком після страху, організм включає режим паніки.

Основні ознаки панічної атаки:

1.Відчуття нереальності того, що діється навкруги. (Здається, що нібито сигнали із навколишнього світу доходять із запізненням, виникає відчуття, що нібито дивишся на світ через скло.).

2.Швидке підняття артеріального тиску, інколи до досить високих цифр.

3.Відчуття, що нібито зараз втратиш свідомість.

4.Важко затримати погляд на одному об'єкті, погляд ніби "зісковзує".

5. Виникає відчуття"страху смерті, здається що нібито зараз помреш, відчуття втрати контролю над своїми діями та вчинками, що може привести до того, що можна причинити шкоду собі та своїм близьким.

6. Інколи може виникати страх-ковтати їжу.

7.Прискорене серцебиття.

8.З'являються проблеми зі сном(важкі сновидіння, повне безсоння, "поверхневий"сон.

Панічна атака триває від 10 до 40 хвилин, хоча може тривати і довше. Міжнападовий період ознак захворювання немає. Пацієнти з панічними атаками, що мають повторні епізоди паніки зі страхом повернення нападу, схильні до серйозних змін поведінки. Пацієнти стають більш пасивними та замкненими. Запустити черговий напад панічної атаки можуть так звані «панічні тригери», а саме: 1.Травми (ЧМТ, оперативні втручання, тощо). 2.Різні соматичні хвороби. 3.Міжособистісні конфлікти, втрати близьких. 4.Вживання алкоголю, наркотиків, стимуляторів по типу кофеїну, симпатоміметиків. 4.Відміна прийому антидепресантів(так званий "синдром відміни").

Слід пам'ятати, що діагноз "Панічна атака"- є діагнозом виключення. І перш чим його остаточно виставити, потрібно провести диференціацію з низкою соматичних хвороб та станів. Лише після докорінного виключення інших соматичних хвороб, можливо говорити про панічні атаки і приступати до їх лікування, яке включає когнітивно-поведінкову та фармакотерапію.

В умовах Денного стаціонару, що знаходиться на базі Вінницької обласної психіатричної лікарні ім.акад.О.І.Ющенка, пацієнти можуть отримати саме таку допомогу. Когнітивно-поведінкова терапія допоможе зрозуміти, як напливи думок та невірні судження призводять до емоційного загострення та зміни поведінки. Цей вид лікування застосовується у супроводі фармакотерапії, яка підбирається індивідуально кожному пацієнту, враховуючи його індивідуальні особливості.

Щиро бажаю усім міцного здоров'я!

З повагою, лікар-психіатр вищої категорії денного стаціонару

Обласної психоневрологічної лікарні ім.акад.О І.Ющенка Стеблина Тетяна Іванівна.