Автор Медичний директор Байло О. В., лікар 3 неврологічного відділення ВОКПЛ ім.акад.О.І.Ющенка, ​​​​​Kostiuchenko Andrii Associate Professor of Neurology, MD, PhD | 09.11.2020 |
Розсіяний склероз ВОПНЛ ім. О.І.Ющенка

Від сьогодні ми розпочинаємо цикл статей, що мають на меті відповісти на найбільш часті питання, з якими стикаються лікарі неврологи під час лікування і діагностики такої хвороби як розсіяний склероз.

Питання номер один – чому виникає розсіяний склероз?

Причини

На сьогодні справжня причина розвитку розсіяного склерозу невідома. Розсіяний склероз вважається аутоімунним захворюванням, при якому імунна система організму атакує власні тканини. У випадку розсіяного склерозу ця несправність імунної системи руйнує речовину, яка покриває і захищає нервові волокна головного та спинного мозку (мієлін).

Мієлін можна порівняти з ізоляційним покриттям на електричних проводах. Коли захисний мієлін пошкоджений і нервове волокно оголюється, «повідомлення»(імпульсами), які рухаються вздовж цього нервового волокна, можуть сповільнюватися або блокуватися.

Незрозуміло, чому розсіяний склероз розвивається у одних людей, а не у інших. Вважається, що має бути поєднання генетики (спадковості) та факторів навколишнього середовища.

Фактори ризику

Найбільш важливими факторами, які можуть збільшити ризик розвитку розсіяного склерозу є:

  • Вік. Розсіяний склероз може виникнути у будь-якому віці, але початок, як правило, відбувається приблизно у віці 20 та 40 років. Однак це в окремих випадках хвороба виникає у осіб молодшого та старшого віку.
  • Стать. Жінки мають більш ніж у два-три рази більше шансів, ніж чоловіки, захворіти на розсіяний склероз.
  • Спадковість (історія сім'ї). Якщо хтось з батьків чи братів і сестер мав розсіяний склероз, у людини є більший ризик розвитку захворювання.
  • Певні інфекції. Різні віруси можуть бути пов'язані з розвитком розсіяного склерозу. В основному це віруси з сімейства герпес, включаючи Епштейн-Барр, вірус, який викликає інфекційний мононуклеоз. Але повний список інфекцій достеменно не відомий.
  • Раса. Білі люди, особливо північноєвропейського походження, мають найбільший ризик розвитку розсіяного склерозу. Найменший ризик мають люди азіатського та африканського походження, північні народи та корінні американці.
  • Клімат. Розсіяний склероз набагато частіше зустрічається в країнах з помірним кліматом, включаючи Канаду, північ США, Нову Зеландію, південний схід Австралії та Європу. Зоною високого ризику вважається уявна межа, яка проходить по 37 географічній паралелі. Місто Вінниця розташоване саме на цій географічній широті.
  • Вітамін D. Низький рівень вітаміну D та низький рівень сонячного опромінення протягом року пов’язані з більшим ризиком розвитку розсіяного склерозу.
  • Певні аутоімунні захворювання. Якщо особа має, будь які, аутоімунні захворювання: захворювання щитовидної залози (аутоімунний тиреоідит), псоріаз, діабет 1 типу, ревматологічні захворювання або запальні захворювання кишечника.
  • Тютюнопаління. У курців початкові симптоми, які дозволяють підозрювати розсіяний склероз, частіше, ніж у некурців, підтверджується діагноз розсіяного склерозу.

Це була перша публікація з циклу статей, які допоможуть пацієнтам з розсіяним склерозом та їхнім близьким зрозуміти і здолати цю важку хворобу.

​У наступній публікації ви зможете дізнатися, чи завжди діагноз розсіяного склерозу є вироком і як насправді ця хвороба впливає на тривалість і якість життя.