Підвищення м’язового тонуса (м’язова гіпертонія, спастика) – це збільшення напруження м’язів у спокої, цей симптом входить до більшості проявів рухових розладів при ураженнях центральної нервової системи.
При дитячих церебральних паралічах і інших ураженнях головного мозку виникає зниження сили м’язів у поєднанні з підвищенням тонуса м’язів. Гіпертонія м’язів затрудняє або унеможливлює проведення активних рухів дитиною.️
Наслідками є:
- затримка формування моторних навичок,
- виникнення патологічних рухових стереотипів і патологічних поз,
- скорочення м’язів,
- формування контрактур суглобів,
- затримка зросту кінцівок,
- деформація кінцівок і хребта.
Зменшення м’язової спастики являється важливою складовою реабілітації, основою для покращення моторних функцій. Більшість заходів реабілітації повинна проводитись безперервно.
Як правило, різні види реабілітації і лікування застосовуються комплексно, не замінюючи одне одним.
Для зменшення спастики застосовуються :
- комплекси лікувальної фізкультури,
- масаж,
- кінезотерапія,
- мануальнатерапія,
- плавання,
- іпотерапія,
- фізіотерапевтичні процедури (в т.ч. рефлексотерапія),
- санаторно-курортне лікування.
При наявності патологічних поз і установок кінцівок проводиться ортопедична корекція (консервативна або хірургічна).
Медикаментозні препарати, які здатні зменшувати вираженість гіпертонії м’язів – мідокалм, баклофен – являються досить ефективними, але потребують застосовання тривалими курсами, вони впливають на тонус «всіх» м’язів.
Одним з ефективних засобів зменшення спастичності є введення препаратів ботулотоксина. Препарат вводиться безпосередньо в спазмований м’яз, блокує нервово-м’язову передачу і таким чином зменшує напруження м’яза.
Частіше препарат вводиться в м’язи гомілки (для усунення опору на пальці при стоянні і ходінні), м’язи стегна (при перехрещуванні ніг і згинальній позі ніг), в м’язи руки (для покращення розгинання передпліччя, кисті і пальців). Проводиться необхідна кількість ін’єкцій однократно, тривалість дії – від 1 до 3-х місяців в залежності від особливостей обміну речовин у дитини. В подальшому застосовується повторне введення препарату. Процедура проста,не обмежує проведення інших видів реабілітації, препарат не викликає впливу на організм в цілому, оскільки діє тільки в місці введення.
Застосування препаратів ботулотоксина покращує перспективи реабілітації, відсуває термін формування контрактури суглоба, в ряді випадків дозволяє уникнути хірургічної корекції.
В Україні діє програма державного забезпечення дітей, хворих на дитячі церебральні паралічі, препаратами ботулотоксину.
‼️УВАГА‼️
У Вінницькій області виконавцем програми являється КНП «ВОКПЛ ім.акад. О.І.Ющенка ВОР»
Нагадуємо:
Щоб отримати безкоштовну медичну допомогу необхідно мати електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря та негативний результат ІФА-тесту на COVID-19, зробленого за 72 години до поступлення.
Запис на консультацію та обстеження з 08:00 до 15:00 за телефонами:
0432 50 79 19.
0962140893.
0800219319 (безкоштовно з мобільного та стаціонарного телефонів).
Тел. 4 дитячого неврологічного від:
0432 50 79 46
Наша адреса: м.Вінниця, вул. Пирогова,109