Перша асоціація при згадці про ботулотоксин або просто «ботокс» це зазвичай, так звані, «ін’єкції краси» або корекція зморшок.
Але його можна використовувати не тільки для цього. Отож давайте розберемося.
Ботулотоксин – це білок, який порушує передачу імпульсів від нервового закінчення до м’яза️, завдяки цьому напружений м’яз розслабляється.
Ботулінотерапія, на сьогоднішний день, використовується у багатьох напрямках клінічної медицини і її ефективність має високий рівень доказовості.
Активно застосовується у лікування багатьох неврологічних захворювань, а також в реабілітації після інсульту або черепно-мозкової травми.
При яких станах доцільно проводити ботулінотерапію.
- Локальна спастичність верхніх та нижніх кінцівок;
- Блефароспазм;
- Цервікальна дистонія (спастична кривошия);
- Геміфаціальний спазм;
- Невропатія лицевого нерву;
- Гіпергідроз або підвищена пітливість;
- Хронічна мігрень.
Розглянемо докладніше про використання ботулотоксину в реабілітація хворих після перенесеного інсульту.
Ускладненням перенесеного інсульту є порушення рухової функції пацієнтів, зокрема це спастичні парези та паралічі, балансу та координації. При цьому можливе відновлення порушених функцій завдяки нейропластичності головного мозку.
Важливим є своєчасне проведення реабілітаційних заходів у даної категорії хворих. Але навіть це не може стовідсотково вберегти від ускладнень.
Одним із важливих ускладнень є наростання тонусу (спастичності) в м’язах паретичних кінцівок, яке найчастіше виникає через 1-3 місяці після інсульту. Якщо спастичність зберігатиметься тривалий час, то це може призвести до виникнення контрактур, фіброзів, артропатій, тугорухомості в суглобах паретичних кінцівок.
Найбільш сучасним і ефективним методом зменшення спастичності є внутрішньом’язове введення ботулотоксину в спазмований м’яз, що дозволяє практично повністю позбутися спазму на 4-6 місяців, та розширити об’єм рухів в кінцівках.
Препарат, наприклад «Диспорт», вводиться внутрішньом’язево в один або декілька м’язів. Доза підбирається індивідуально, в залежності від вираженості спастики.
Препарат починає діяти вже з першого дня введення, а максимальний пік дії настає через 3-4 тижні після ін’єкції. Дуже важливим в цей період є активні реабілітаційні заходи, для закріплення ефекту.
Ін’єкції можна повторювати один раз на 16 тижнів або при потребі, але не раніше ніж через 12 тижнів.
Переваги ботулінотерапії:
- Лікування переноситься добре, немає високого ризику серйозних ускладнень;
- Є можливість визначити один або декілька м’язів для ін’єкції, що допоможе підібрати індивідуальну дозу препарату для забезпечення максимального ефекту;
- Тривалість ефекту від введення препарату;
- Невелика кількість протипоказів.
- Протипокази до проведення:
- Гіперчутливість до діючої речовини або допоміжних речовин препарату;
- Наявність інфекції у місцях введення препарату;
- Наявність тяжкої міастенії, синдром Ламберта-Ітона, боковий аміотрофічний склероз.
Дуже важливим є вчасно звернутися до спеціалістів і якомога раніше почати вирішення проблеми спастичності. Це допоможе покращити відновлення, та досягти більш якісного рівня самообслуговування пацієнтів, що перенесли гостре порушення мозкового кровообігу.
Фізичні терапевти та ерготерапевти працюють з пацієнтом по індивідуальній програмі реабілітації в залежності від цілей пацієнта
В 5 відділенні КНП ВОКПЛ ім.О.І.Ющенко ВОР є спеціаліст – Кравченко Світлана Леонідівна, яка професійно проводить ін’єкції ботулотоксину.
Перед проведенням ботулінотерапії пацієнту проводять неврологіний огляд та визначають реабілітаційний потенціал. Оцінивши можливості і бажання хворого, застосовується індивідуальний підхід до кожного.
Завдяки співпраці мультидисциплінарної команди спеціалістів у відділенні є можливість проведення усіх реабілітаційних заходів, які допоможуть пацієнтам закріпити ефект від введення препарату.
Нагадуємо:
Щоб отримати безкоштовну медичну допомогу необхідно мати електронне направлення від сімейного або лікуючого лікаря та негативний результат ІФА-тесту на COVID-19, зробленого за 72 години до поступлення.
Запис на консультацію та обстеження з 08:00 до 15:00 за контактами:
0432 50 79 19
0962140893
0800219319(безкоштовно з мобільного та стаціонарного телефонів)
Тел. 5 відділення:
(0432)50 79 29