Зараження COVID-19 не обмежується інфекцією дихальних органів. Як показують практичні дослідження, найчастішим ускладненням у постковідних пацієнтів є ураження нервової системи.
Одним із характерних симптомів захворювання є втрата нюху (виникає у більш ніж 80% пацієнтів), що, очевидно, пов’язано із залученням у патологічний процес нюхових цибулин. Цей симптом може бути початковим проявом COVID-19 та виникати за відсутності закладеності та виділень з порожнини носа. При вивченні коронавірусного енцефаліту встановлено, що вірус може проникати у мозок через нюхові шляхи. Відповідно, втрата нюху як відносно нешкідливий симптом, імовірно, вказує на потенційно серйозніше ускладнення.
Гострі неврологічні ускладнення коронавірусної інфекції
- Вірусний менінгіт (запалення мозкових оболонок)
- Аносмія (втрата нюху)
- Енцефаліт (запалення головного мозку)
- Постінфекційний гострий дисемінований енцефаломієліт
- Постінфекційний енцефаліт стовбура мозку
- Синдром Гійєна – Барре
- Міозит (запальні процеси в м’язах)
- Васкулопатіїї та, як наслідок, інсульти.
Вірусний менінгоенцефаліт - часте ускладнення, що може бути викликане як постінфекційним, так і аутоімунним процесом, коли імунна система пацієнта починає атакувати власні нервові клітини. Може проявлятися головним болем, нудотою, підвищенням температури тіла, генералізованими судомами та різноманітними осередковими неврологічними симптомами. Нерідко початок неврологічного ускладення у вигляді ураження головного мозку починається з психічних розладів та порушення свідомості: від збудження до надмірної сонливості та втрати свідомості.
Постінфекційний гострий дисемінований енцефаломієліт - захворювання, що дуже схоже за клінічною картиною та перебігом на розсіяний склероз, та обумовлене запуском аутоімунних механізмів пошкодження власних нервових клітин головного та спинного мозку. Може проявлятися будь-якою осередковою неврологічною симптоматикою: слабкістю та онімінням у кінцівках, запамороченням, втратою рівноваги, порушенням функції зору, ковтання, порушенням тазових функцій.
Синдром Гійєна-Барре - інфекційно-алергічний полірадикулоневрит, що характеризується на прогресуючою слабкістю верхніх і нижніх кінцівок, що наростає впродож від однієї доби до тижня. Інтервал між початком вірусного захворювання і розвитком м'язової слабкості становить від 5 до 10 днів. В одних випадках слабкість в кінцівках передує появі лихоманки і катаральних розладів, в інших випадках - після початку гострого періоду коронавірусної інфекції через 1-2 місяці. Потрібно відзначити, що для синдрому Гієна-Барре характерно порушення дихання, що іноді складно відрізнити від ковідной пневмонії. Але іноді, коли ведучим є аутоімунний механізм розвитку захворювання, проміжок між перенесеною інфекцією та розвитком периферичних парезів може становити від місяця до півроку- тоді ми говоримо про аутоімунну демієлінізуючу полінейропатію.
Інші гострі нервово-м'язові симптоми. Міозити (біль та запалення м’язів) та міопатії (м’язева слабкість, переважно кінцівок та тулуба) в критичних станах також можуть виникати у пацієнтів з COVID-19; це ускладнення може розвинутися через 1-2 місяці від початку захворювання. Також часто уражуються лицевий, під’язиковий і блукаючий черепно-мозкові нерви, що призводить до порушення мови, ковтання, перекосу обличчя. Крім того внаслідок порушення функції імунітету може розвитися міастенічний синдром з характерною клінікою (вираженою генералізованою м’язевою слабкістю з порушенням функції ковтання та дихання).
COVID-19-асоційований інсульт - на тлі COVID-19 інсульт зустрічається відносно рідко. Частота ішемічного інсульту від 0,4% до 2,7%, внутрішньочерепних крововиливів - від 0,2% до 0,9%. Ризик інсульту може варіювати в залежності від тяжкості COVID-19: так для пацієнтів з легкою формою захворювання ризик становить менше 1%, в той час як для пацієнтів, які знаходяться у відділенні інтенсивної терапії, ризик може досягати 6%. Інсульт виникає через один-три тижні після початку захворювання.
Особливо уразливими є люди з ослабленим імунітетом та особи похилого віку. Більшість із них мають основні неврологічні супутні захворювання (хвороба Паркінсона, боковий аміотрофічний склероз, дегенеративні ураження ЦНС, міопатичні синдроми). Більшість осіб з аутоімунними синдромами (розсіяний склероз, міастенія) отримують широкий спектр засобів, що знижують імунітет (гормональні препарати, цитостатики). Таким пацієнтам доцільно вживати додаткові запобіжні заходи, щоб запобігти впливу вірусу. Проте відміна призначеного лікування може бути недоцільною, оскільки основне захворювання, без сумніву, викличе загострення.
Усі пацієнти з появою будь-яких неврологічних симптомів після перенесеної коронавірусної інфекції потребують негайної консультації невролога, та за підозри неврологічного ускладення- госпіталізації у неврологічний стаціонар. Більшість пацієнтів потребуватиме дообстеження (МРТ головного мозку, ЕНМГ, люмбальна пункція з наступним дослідженням ліквору і т. ін.) та імунотерапії (враховуючи аутоімунний механізм розвитку неврологічних ускладнень).
Лікарями 3-го неврологічного відділення ВОКПЛ ім. О.І. Ющенка розроблені локальні протоколи обстеження та лікування данних пацієнтів з різноманітною неврологічною патологією (крім церебро-васкулярної патології). Необхідно зазначити, що з кожним місяцем кількість пацієнтів з віддаленими наслідками перенесеного ковіду невплинно зростає. Більшість з пролікованих- працездатного віку, імунотерапія досить дороговартісна, а відновленняможе тривати місяці, що створює серйозні соціально-економічні проблеми в суспільстві та суттєве зниження якості життя пацієнтів та їхніх родин.
Для отримання послуги Ви можете звернутися в диспансерне відділення закладу, на прийом до лікаря невролога, що допоможе Вам у виборі подальшої тактики спрямованої на збереження здоров'я та життя (огляд, обстеження, амбулаторне лікування, стаціонарне лікування, направлення на додаткове обстеження, скерування пацієнтів, рекомендації) .
Для отримання послуг безкоштовно необхідно направлення на консультацію до лікаря невролога від Вашого лікуючого лікаря, або сімейного лікаря. Якщо у вас немає направлення, Ви можете отримати послуги на основі госпрозрахунку. Вартість консультативної допомоги за даним напрямком до 100 грн ( згідно затверджених тарифів).
Прийом у спеціаліста відбувається за попереднім записом:
0 800 219 319 (безкоштовно з мобільного та стаціонарного телефону)
096 214 08 93
50 79 19
Запис проводиться з 8:00 до 15:00
Невідкладна допомога надається позачергово, по життєвим показам, не потребує направлення.
Просимо кожного з Вас, бути уважним до власного здоров'я і при перших ознаках захворювання не зволікати, звертатись по допомогу!