Автор ВОПНЛ | 26.05.2022 |

Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років

З цієї нагоди в актовій залі лікарні зібралися працівники закладу, представники влади міста та області, гості та друзі


лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років
лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років

– 125 років тому на світ з’явилася не просто ще одна лікарня, а справжній дім для багатьох поколінь медичних працівників зі своїми традиціями та корпоративною культурою, – зазначила у своєму вітальному слові директор КНП «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О. Ющенка Вінницької обласної ради» Софія Олегівна Кучерук. – Ми довго вагалися, чи відзначати річницю та у якому форматі, з яким ресурсом. Сьогоднішнє свято ми вирішили організувати під гаслом «Пам’ятаємо – отже, перемагаємо!».

Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять героїв, що захищали і захищають нині усіх нас, державу та свободу українського народу в боротьбі з російським агресором.

125-літня історія Вінницької обласної клінічної лікарні ім. акад. О. Ющенка відображає прогрес наукової революції, соціальної еволюції, інженерних досягнень, розвитку медицини та життя, – переконана заступник директора лікарні Аліна Кобець. – Та найбільшим нашим досягненням ми вважаємо тих людей, які спільними зусиллями, вміннями та знаннями будують наш дім, які турбуються про потреби наших клієнтів. І це не тільки величезний згуртований колектив, а й сьогоднішні присутні у залі гості, що ділять з нами і щоденні турботи, та раді нашим досягненням у наданні медичної допомоги на теренах Вінниччини.

Теплі, щирі та конструктивні вітання та побажання сьогодні звучали для згуртованого висококваліфікованого колективу від представника власника закладу, голови Вінницької обласної ОВА Сергія Борзова, директорки департаменту охорони здоров’я та реабілітації Ольги Задорожної, колег-медиків, представників влади та бізнесу.

Гортаючи сторінки виникнення та розвитку, розширення основних напрямків роботи лікарні, медики ділилися непростою історією закладу від початку закладання першого каменя лікарні у 1893 році, введення в експлуатацію 25 травня 1897 року і до сьогоднішнього дня.

– На початку свого існування лікарня мала червоний цегляний колір і могла асоціюватися у нас із корпусом Національного університету ім. Т. Шевченка, – розповідає заступник директора Ігор Грубеляс. – Побудована у новітньому неовізантійському стилі, а внутрішній дворик її мав символічну назву «Червоний дворик». До речі, усі внутрішні сполучення закладу були з’єднані мережею підземних тунелів, устаткованих рейковим транспортним та підйомним сполученням. На той час наша лікарня могла стати прототипом «Азовсталі». У закладі функціонувала каналізація, електропостачання, були велика зала для розваг, ляльковий театр, каплиця, бібліотека, читальний зал. Для персоналу збудували квартири на її території.

На початок 1900 року у Вінницькій психоневрологічній лікарні лікувалося 694 пацієнта з вадами психічного здоров’я. Головний лікар Кузнецов почав залучати до лікування користувачів психіатричної допомоги земських лікарів, чим запровадив перші кроки у реформуванні психіатричної допомоги, яка впроваджується і дотепер. Так, у лікарні почали функціонувати хор та оркестр, регулярними стали вечірки для пацієнтів, двічі на рік організовувалися бали – настільки активно використовувалася музична терапія.

Важливою віхою в історії стало відкриття початкової народної школи 1 вересня 1900 року. Це дало змогу дітям малозабезпечених співробітників отримувати безкоштовну освіту.

У 1911 році лікарня приймала участь у виставці в Дрездені, на якій отримала почесний диплом. Так розпочався її шлях активної співпраці з міжнародними організаціями. Персонал стажувався в Австрії, Німеччині, Бельгії.

У 1936-му лікарні було присвоєно ім’я видатного вченого-психіатра академіка О. Ющенка.

Період німецької окупації 1941-1942 рр. був досить складним. Після звільнення Вінниці від фашистських окупантів на території були виявлені братські могили, які за результатами ексгумації вміщували більше 1000 тіл пацієнтів та персоналу. Перед визволенням фашисти знищили корпуси лікарні, пограбували майно.

Важка післявоєнна відбудова, недостатнє фінансування, усі клопоти з відбудови закладу лягли на плечі її персоналу. Та вже в 1946 році в лікарні розміщений госпіталь для інвалідів ВВв на 500 ліжок, у 1950 –му у закладі функціонувало 900 ліжок, а в 1955-му - 18 відділень на 1400 пацієнтів.

20 листопада 1958 року у Вінницькій психоневрологічній лікарні ім. акад. О. Ющенка було відкрите нейрохірургічне відділення.

лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років

Завідувач нейрохірургічного відділення Валерій Михайлович Ольхов.


У 1962 році кваліфіковану психіатричну допомогу змогли отримувати діти на базі дитячого психіатричного відділення.

У 1964 році було збудовано корпус диспансерного відділення.

У 1965 році лікарня організувала безкоштовне амбулаторне лікування для пацієнтів із шизофренією та епілепсією, що стало гарною традицією, яка підтримується завдяки Вінницькій міській раді і по теперішній час.

В цей час в лікарні було проведено серію семінарів та тренінгів ВООЗ, і вона стала провідною базою з вивчення та лікування психічних хвороб.

У 1966 му році у лікарні було організовано денний стаціонар на 25 ліжок, у 1967 му – відкрито наркологічне відділення на 50 ліжок, які у 1976 році було реорганізовано у наркологічний диспансер.

1972 рік став трагічним для історії закладу: у результаті двох пожеж було зруйновано 25 % приміщень лікарні, та завдяки працьовитості та ентузіазму персоналу закладу, наслідки вдалося ліквідувати.

Крок за кроком Вінницька обласна психоневрологічна лікарня ім. акад. О. Ющенка йшла до високого визнання серед медичних закладів Вінниччини. Знаковим стало відкриття у 2004 інсультного відділення. З 2007 –го тут запроваджено проведення процедури тромболізису.

З 2014 –го для медичних працівників первинної ланки, сімейних лікарів та медпрацівників швидкої допомоги запроваджено проведення « Школи по програмі боротьби з цереброваскулярною патологією, розроблений чіткий маршрут пацієнта з ГПМК.

Сумлінна праця колективу інсультного відділення №22, на чолі з його завідувачкою Тетяною Григорівною Височанською, першою в Україні була відзначена нагородою – «Сріблястими крилами». Успішна робота колективу відділення відмічена золотою, платиновою відзнаками у 2018 році на Європейському конгресі з інсультології (травень 2018р, м. Гетеборг, Швеція) та першими в Україні діамантовою нагородою у 2019 році.

Наприкінці минулого року Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О. Ющенка була ініціатором та організатором проведення трансплантації на Вінниччині. І високопрофесійний колектив закладу здійснив це успішно двічі.

Також у 2021 році на базі закладу було створено унікальну мультидисциплінарну команду з охорони психічного здоров’я, яка успішно пройшла навчання з використання методик ВООЗ, і навіть в умовах воєнного стану діє під супервізійним наглядом всесвітньої організації.

Наприкінці заходу директор лікарні Софія Олегівна Кучерук щиро подякувала всім, хто виявив повагу до колективу закладу з нагоди визначної дати його плідної роботи, кому цікаво було пригадати славетну історію лікарні, яка стала Alma Mater для багатьох обласних закладів охорони здоров’я, і відіграє важливу роль у сучасній системі охорони здоров’я області. І як родзинку, представила колегам новий логотип лікарні, який допоможе стати більш впізнаванними на міжнародній медичній арені.


лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років

Наші лідерські позиції, – підкреслила Софія Олегівна, – підтверджуються кращими показниками роботи. Лікарня визнана «Лідером охорони здоров’я України 2019 року» Національною програмою «Медичний Оскар України».

Європейська інсультна організація присвоїла інсультному відділенню діамантовий, золотий та платиновий статус за унікальний підхід в організації лікування пацієнтів з інсультом.

Згідно з результатами рейтингу Всеукраїнського галузево-аналітичного центру, заклад внесений до реєстру «Кращий постачальник товарів та послуг» і отримав знак «Вибір споживача 2020», «Вибір споживача 2021»


лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років

НСЗУ та ГО «Пацієнти України» визнали нашу лікарню як «Кращий психіатричний заклад України». Маємо високу довіру завдяки мотивованому колективу, доброзичливому ставленню, якісному наданню медичних послуг і комфортним умовам.

Наша лікарня гідно несе свою варту медичної допомоги людям вже 125 років поспіль. Ми пишаємося тим, що наша славетна історія живе: «Пам’ятаємо – отже, перемагаємо!»


лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років лікарні ім. акад. О. Ющенка виповнилося 125 років